LISTOPAD

Aktualności Edukacja

„Deszcze listopadowe budzą wiatry zimowe.

Listopad po kaszubsku – lëstopadnik lub smùtan – jedenasty miesiąc w roku według kalendarza gregoriańskiego ma 30 dni.

Nazwa miesiąca pochodzi od opadających jesienią liści.

Listopad jest na półkuli północnej miesiącem jesiennym, a na południowej wiosennym. Jest najdłuższym miesiącem w roku kalendarzowym, ponieważ wypada wtedy zmiana z czasu letniego na zimowy (jest dłuższy o jedną godzinę od pozostałych 31-dniowych miesięcy).

Listopad w innych językach nazywany jest: angielski – November, niemiecki – November, francuski – Novembre, czeski – Listopad, ukraiński – Листопад (lystopad), litewski – Lapkritis, włoski – Novembre, rosyjski – Ноябрь (Najabr), szwedzki – November, chorwacki – Studeni, białoruski – Лістапад (listapad).

ZNAKI ZODIAKU ZWIĄZANE Z LISTOPADEM TO DO 21 LISTOPADA SKORPION, A OD 22 LISTOPADA STRZELEC.

Jak podaje horoskop:

SKORPION: to osoba, która ma wyjątkowo silny charakter i bywa trudny jako partner. Ze względu na swoją pe5wność siebie i upartość w dążeniu do celu często odbierany jest przez otoczenie jako człowiek wyniosły i narcystyczny. W rzeczywistości skorpion dąży do ciągłego samorozwoju, ale także przez całe swoje życie stara się naprawić otaczający go świat.

STRZELEC: to osoba, która uwielbia podejmować się nowych wyzwań. Jak się już za coś weźmie, angażuje się w to na 100 procent. Tryska energią i ciężko jej usiedzieć w jednym miejscu. Strzelce lubią sporty ekstremalne, a ich głównym celem jest utrzymywanie wysokiego poziomu adrenaliny we krwi. Są też bardzo towarzyskie i otaczają się liczną grupą przyjaciół. Są to też osoby, które zamiast zakładania rodziny wolą kolejną przygodę.

Pani Strzelec kocha życie, jest towarzyska, wesoła. Jest ona twardo stąpającą po ziemi kobietą, dlatego też szuka konkretnego faceta, mężczyzny, który będzie się dobrze prezentował. Pan Strzelec ceni sobie swobodę. Uwielbia wyzwania i przygody, dlatego ciężko mu się przywiązać do osoby, czy do miejsca. Od swojej partnerki oczekuje zrozumienia i dużej dozy niezależności.

Sławne Strzelce: Wśród znanych osób jest wiele Strzelców. Najpopularniejsze to: Józef Piłsudski, Winston Churchill, Maryla Rodowicz, Kim Basinger, Brad Pitt czy Krystyna Janda.

Najpopularniejsze w Polsce przysłowia ludowe na LISTOPAD to:

– Deszcz w początku listopada, mrozy w styczniu zapowiada.

– Deszcze listopadowe budzą wiatry zimowe.

– Słońce listopada mrozy zapowiada.

– Gdy listopad z deszczem, grudzień zwykle z wiatrem.

– Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima.

– Grzmot listopada dużo zboża zapowiada.

– Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa.

 

Kalendarium wydarzeń w listopadzie:

1 listopada – w 1918 roku rozpoczęły się polsko – ukraińskie walki o Lwów.

2 listopada – w 1660 roku wojska polskie pokonały Rosjan pod Cudnowem.

3 listopada – w 1918 roku Karol I Habsburg, ostatni władca Austro – Węgier podpisał zawieszenie broni z państwami Ententy, oznaczające kapitulację Monarchii Habsburgów w I wojnie światowej

4 listopada – w 1794 roku wojska rosyjskie dokonały rzezi warszawskiej Pragi. Była to ostatnia bitwa w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów

5 listopada – w 1370 roku zmarł Kazimierz Wielki, ostatni król Polski z dynastii Piastów.

8 listopada – w 1632 roku Sejm Elekcyjny wybrał na króla Polski Władysława IV Wazę

9 listopada – w 1799 roku Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu, przejmując we Francji władzę.

11 listopada – w 1918 roku w Compiegne podpisano zawieszenie broni, kończące I wojną światową. Jest to równocześnie rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

14 listopada – w 1990 roku podpisano w Warszawie polsko – niemiecki traktat potwierdzający granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.

15 listopada – w 1920 roku utworzono Wolne Miasto Gdańsk.

17 listopada – w 1370 roku Ludwik Węgierski został koronowany w Krakowie na króla Polski.

18 listopada – w 1655 roku wojska szwedzkie rozpoczęły oblężenie Jasnej Góry.

25 listopada – w 1795 roku ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisław August Poniatowski abdykował na rzecz Rosji.

29/30 listopada 1830 roku – wybuchło powstanie listopadowe, jeden z największych zrywów niepodległościowych w okresie zaborów. Powstanie zakończyło się klęską 21 października 1831 roku, kiedy padł Zamość – ostatni punkt oporu powstańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *