ROWER I SAMOCHÓD – UWAŻAJCIE NA SIEBIE

Aktualności Edukacja
Informuję Państwa, że pojawiło się nowe oznakowanie na skrzyżowaniu Golfowa-Modlińska, proszę kierowców i rowerzystów zwróćcie na nie uwagę i zachowajcie ostrożność.
Tutaj w Rajszewie, w okolicach skrzyżowania tych ulic i przy przejściu dla pieszych, już było kilka stłuczek z powodu beztroskiego przejazdu roweru przez ul. Modlińską i nieuwagi kierowcy, kiedy to kierowca musiał hamować, a pojazd jadący za nim uderzył w jego tył.
Na terenie naszej wsi (i gminy) korzystamy cały czas i to bardzo chętnie ze ścieżek rowerowych, które niestety przecinają dość często drogi samochodowe. Jak się zatem powinien zachować kierowca samochodu (osobowego, ciężarowego, motocyklista) i rowerzysta-oto jest bardzo ciekawe pytanie (?)
Zgodnie z przepisami, to rowerzysta ma pierwszeństwo.
… ale czy wszyscy kierowcy samochodów o tym wiedzą i respektują ten przepis ?
Nie jestem tego taki pewien.
Obserwując zachowania kierowców i często beztroskie przejeżdżanie przez jezdnię rowerów, balansujące na granicy ryzyka kolizji z pojazdem samochodowym – odnoszę wrażenie, że coś tu nie działa, albo przepis, albo rozum, albo wyobraźnia zbyt duża (jak to mówią „ułańska fantazja”), albo duża pewność siebie i brak przewidywania konsekwencji…
Szanowni Rowerzyści,
proszę mniej brawury i beztroski na drogach, a więcej szacunku do samego siebie.
To że macie pierwszeństwo przejazdu nie znaczy, że możecie wszystko. Przy przekraczaniu jezdni obejrzyjcie się chociaż w lewo i prawo i sprawdźcie czy nic nie jedzie – nie wjeżdżajcie pod pędzący samochód z wiarą w to, że macie pierwszeństwo (jadący kierowca może o tym nie wiedzieć) – czego już kilka razy byłem świadkiem. Krew dosłownie mrozi się sama w żyłach.
Kierujących pojazdami proszę zachowajcie szczególną ostrożność i uwagę na skrzyżowaniu ulic Golfowej i Modlińskiej w Rajszewie (i nie tylko).
Na koniec, ku przestrodze – nie czuje się w żaden sposób upoważniony do pouczania Państwa rowerzystów i kierowców – ale proszę bądźcie uważni i zadbajcie o siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
DZIĘKUJĘ I SZEROKOŚCI ŻYCZĘ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *