WRZESIEŃ

Aktualności Edukacja

„Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń”

Wrzesień po kaszubsku – Séwnik.

Wrzesień – dziewiąty miesiąc w roku według kalendarza gregoriańskiego ma 30 dni.

Nazwa miesiąca (dawniej pajęcznik od nici babiego lata) pochodzi od kwitnących w tym miesiącu wrzosów. Łacińska nazwa September („siódmy miesiąc”) została zapożyczona przez większość języków europejskich.

We wrześniu następuje równonoc jesienna na półkuli północnej, a wiosenna na półkuli południowej. Pod względem meteorologicznym jest to w Polsce miesiąc jesienny.

Wrzesień w innych językach nazywany jest: angielski – September, niemiecki – September (Scheiding), francuski – Septembre, czeski – Září, ukraiński – Bересень (veresen), włoski – Settembre, rosyjski – Cентябрь (sentjabr), szwedzki – September, chorwacki – Rujan, białoruski – Верасень (wierasień).

ZNAKI ZODIAKU ZWIĄZANE Z WRZEŚNIEM TO DO 22.09 PANNA, A OD 23.09 WAGA. JAK PODAJE HOROSKOP:

PANNA bardzo lubi mieć wszystko i wszystkich pod kontrolą. Przepada za ładem i porządkiem. Bardzo dobrze korzysta z przyswojonych informacji, co najlepiej potrafi wykorzystać w pracy – szczególnie tam, gdzie wymagane są zdolności analitycznego myślenia. Woli pracować na własną rękę, ponieważ nie lubi, kiedy ktoś ją ogranicza. Chętnie narzuca sobie dyscyplinę i spisuje długie listy zadań do wykonania. Panny są bardzo opiekuńcze i dają innym poczucie bezpieczeństwa.

WAGA jest zazwyczaj skromna, ale bardzo charyzmatyczna i towarzyska. Obce jest jej obrażanie się na błahostki, a jednocześnie zwraca dużą uwagę na to, aby nie urazić niczym swoich bliskich. Ma duży dystans do siebie i jest zwykle wesoła, uśmiechnięta, otwarta na innych ludzi, ale ze względu na przeciwieństwa wynikające z natury, w niektórych okresach w życiu może stronić od ludzi i zachowywać się po prostu dziwacznie. Może być kapryśna, nerwowa i złośliwa, co czasem odstrasza nawet jej bliskich, szczególnie jeśli zachowuje się tak na co dzień.

Niestałość wag przejawia się także w stylu życia. Czasem są osoby bardzo energiczne i żywiołowe, a czasem nic ich nie interesuje.

Znane święta obchodzone we wrześniu to:

– Rocznica wybuchu II Wojny Światowej, 1.09;

– Międzynarodowy Dzień Demokracji, 15.09;

– Światowy Dzień Sybiraka, 17.09;

– Rocznica Napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, 17.09;

– Dzień Chłopaka, 30.09.

Ponadto (oprócz ww. świąt) wśród wielu (często) nietypowych wrześniowych świąt można znaleźć:

– Światowy Dzień Brody, 4.09;

– Dzień Testera Oprogramowania, 9.09;

– Dzień Całowania Chłopaków w Usta, 13.09;

– Dzień Prostaty, 15.09;

– Dzień Doceniania Żony, 19.09;

– Światowy Dzień bez Samochodu, 22.09;

– Dzień Podziemnego Państwa Polskiego, 27.09.

Najpopularniejsze w Polsce przysłowia ludowe na WRZESIEŃ to:

– Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień.

– Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie dosmaży.

– Gdy wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda się trzyma.

– Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie.

– Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy.

– Wrzesień chodzi po rosie, zbiera grzyby we wrzosie.

– Wrzesień jeszcze w słońcu chodzi, babie lato już się rodzi.

– Wrzesień wrzosami strojny, lecz od pracy znojny.

– Wrześniowa słota, miarka deszczu, korzec błota.

82 lata temu w dniu 1 września 1939 roku, po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, rozpoczęła się Druga Wojna Światowa, a następnie 17 września 1939 Związek Sowiecki (Rosja Sowiecka) zbrojnie zaatakował Polskę ze wschodu.

II Wojna Światowa – była to największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8/9 maja 1945 roku). Obszar działań wojennych objął prawie całą Europęwschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu, wyspy Oceanii i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej.

Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi hitlerowskiej i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).

W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi. Polaków ponad 6 milionów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *