PAŻDZIERNIK

Aktualności Edukacja

„Gdy jesień zamglona, zima zaśnieżona”

Październik po kaszubsku – Rujan – dziesiąty miesiąc w roku według kalendarza gregoriańskiego ma 31 dni.

Nazwa miesiąca (dawniej również paździerzec) pochodzi według od słowa paździerze, oznaczającego „odpadki od lnu lub konopi”.

Październik jest na półkuli północnej miesiącem jesiennym, a na południowej wiosennym. Jest najdłuższym miesiącem w roku kalendarzowym, ponieważ wypada wtedy zmiana z czasu letniego na zimowy (jest dłuższy o jedną godzinę od pozostałych 31-dniowych miesięcy).

Październik w innych językach nazywany jest: angielski – October, niemiecki – Oktober, francuski – Octobre, czeski – Říjen, ukraiński – жовтень (żoftień), litewski – Spalis, włoski – Ottobre, rosyjski – октябрь (Oktjabr), szwedzki – oktoberslaktmånad, chorwacki – Listopad, białoruski – кастрычнік (kastrycznik).

ZNAKI ZODIAKU ZWIĄZANE Z WRZEŚNIEM TO DO 22.10 WAGA A OD 23.10 SKORPION. Jak podaje horoskop:

WAGA: jest zazwyczaj skromna, ale bardzo charyzmatyczna i towarzyska. Obce jest jej obrażanie się na błahostki, a jednocześnie zwraca dużą uwagę na to, aby nie urazić niczym swoich bliskich. Ma duży dystans do siebie i jest zwykle wesoła, uśmiechnięta, otwarta na innych ludzi, ale ze względu na przeciwieństwa wynikające z natury, w niektórych okresach w życiu może stronić od ludzi i zachowywać się po prostu dziwacznie. Może być kapryśna, nerwowa i złośliwa, co czasem odstrasza nawet jej bliskich, szczególnie jeśli zachowuje się tak na co dzień.

Niestałość wag przejawia się także w stylu życia. Czasem są osoby bardzo energiczne i żywiołowe, a czasem nic ich nie interesuje.

SKORPION: to osoba, która ma wyjątkowo silny charakter i bywa trudny jako partner. Ze względu na swoją pewność siebie i upartość w dążeniu do celu często odbierany jest przez otoczenie jako człowiek wyniosły i narcystyczny. W rzeczywistości skorpion dąży do ciągłego samorozwoju, ale także przez całe swoje życie stara się naprawić otaczający go świat.

Pan skorpion jest tajemniczy i namiętny. Jest dumny z siebie i swoich osiągnięć, nie boi się krytyki i ma do siebie duży dystans. Umie pracować pod presją czasu i jest idealnym pracownikiem, ale jednocześnie woli być szefem niż słuchać poleceń innych.

Pani skorpion jest niecierpliwa i wybuchowa. W miłości wykazuje się dużym brakiem zaufania do partnera. Nie jest skłonna do zdrady, dlatego też tak bardzo zależy jej na wierności drugiej połówki. Najlepiej czuje się w kręgu swoich bliskich znajomych, nie lubi zmian w życiu i nie jest jej łatwo odnaleźć się w nowej sytuacji. Bezpiecznie i komfortowo czuje się we własnym domu. Kobieta spod tego znaku ma silną wolę i nie poddaje się, dopóki nie osiągnie zamierzonego celu.

Najpopularniejsze w Polsce przysłowia ludowe na PAŹDZIERNIK to:

– W krótkie dzionki października, wszystko z pola, sadu znika.

– Jesień tego nie zrodzi, czego wiosna nie zasiała.

– Październik chodzi po kraju, cichnie ptactwo w gaju.

– Babskie lato w październiku: baby mają robót bez liku.

– Gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny.

– Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza.

– Październik stoi u dwora, wykop ziemniaki z pola.

– Gdy październik z wodami, grudzień z wiatrami.

– Ile razy przed nowiem w październiku śnieg spadnie, tyle razy wśród zimy odwilży przypadnie.

– Kiedy październik śnieżny i chłodny, to styczeń zwykle łagodny.

– Gdy październik ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza.

– Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima.

– Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima.

– Gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny.

Kalendarium wydarzeń w październiku:

3 października – w 1501 roku Aleksander Jagiellończyk został wybrany na króla Polski.

4 października – w 1705 roku Stanisław Leszczyński został koronowany na króla Polski.

7 października – w 1620 roku pod Mohyłowem zginął hetman Stanisław Żółkiewski.

10 października – w 1794 roku Bitwa pod Maciejowicami pomiędzy wojskami dowodzonymi przez gen. Tadeusza Kościuszkę (naczelnika powstania) a wojskami rosyjskimi.

12 października 1492, odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, który w tym dniu dotarł do wybrzeży Ameryki.

12-13 października – w 1943 roku stoczona została bitwa pod Lenino (na terenie obecnej Białorusi), określana jako chrzest bojowy polskiej 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz pułku czołgów 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Straty polskie były bardzo duże. Z szeregów dywizji ubyło ponad 3 tys. żołnierzy, z czego 510 poległo, 1776 zostało rannych, ponad 650 zaginęło bez wieści, a 116 dostało się do niemieckiej niewoli.

15 października – w 1917 roku Mata Hari uznana za niemieckiego szpiega została we Francji rozstrzelana na terenie koszar w Vincennes pod Paryżem.

16 października – w 1384 roku Jadwiga Andegaweńska została koronowana na króla Polski.

31 października – w 1918 roku Węgry ogłosiły niepodległość, doprowadzając tym samym do rozpadu cesarstwa Austro-Węgier.

31 października 1517 – Marcin Luter przybił w przedsionku kościoła zamkowego w Wittenberdze słynne 95 tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów, w których odrzucał możliwość kupienia łaski bożej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *