OSTATNIA SOBOTA KARNAWAŁU – CZAS NA „BAL”

Aktualności Z ostatniej chwili
Dzisiaj 13 lutego 2021 r. przypada ostatnia sobota Karnawału, a więc jest to czas na zimowe bale, pochody i zabawy. Jednak w tym roku ze względu na koronawirusa – niestety zabaw nie będzie.
Przy okazji więc, aby (siedząc w domach) nie zapomnieć przynajmniej do przyszłego roku, co to jest Karnawał albo tzw. Zapusty.
Oto kilkanaście zdań na jego temat.
 
Karnawał rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.
 
Nazwa Karnawał pochodzi od włoskiego carnevale”, z łaciny „carnem levāre” („mięso usuwać”) bądź „caro, vale” („żegnaj mięso”).
Pokrewne nazwy to rumuńskie „cârneleagă” oraz hiszpańskie „carnestolendas”. Wszystkie oznaczają pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem.
Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.
 
Niektóre (dawne) zwyczaje karnawałowe to:
– przebieranie się i wędrówki po domach przebierańców.
– tańce i śpiewy.
– odwiedziny sąsiedzkie. Sąsiedzi odwiedzają się nawzajem w każdy dzień u kogoś innego. Każdy je wtedy do syta, podawane jest: mięso pieczone, placki, kiełbasy. We wtorek wieczerze je się wspólnie o 8 po czym tańczy się po domu lub podwórzu. Około 10 każdy udaje się do domu, o 12 domownicy wstają od stołu i każdy udaje się na spoczynek mówiąc: „post, post”
– na Kaszubach zapusty to czas zabaw i tańców. W tym czasie często spożywa się też duże ilości alkoholu. Panny wystrojone w piękne suknie biorą udział w balach, by znaleźć mężów. Okres ten kończy się w ostatki.
 
Na świecie bywa różnie.
Najbardziej widowiskowe karnawały odbywają się co roku w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech.
Największym po karnawale w Rio pod względem liczby odwiedzających go turystów jest Notting Hill Carnival w Londynie. Co roku w ciągu dwóch dni przyciąga ponad 1,5 mln turystów.
W Danii obchodzone jest święto karnawałowe „Fastelavn” siedem tygodni przed Niedzielą Wielkanocną.
Karnawał w Nowym Orleanie jest znany jako Mardi Gras, dosłownie „Tłusty wtorek” (Ostatki) – w rzeczywistości chodzi o cały okres karnawału.
Karnawał w Binche w Belgii – w 2003 roku został proklamowany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
 
MIŁEJ ZABAWY WIĘC – ŻYCZĘ PAŃSTWU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *