KARTA PSZOK

Aktualności Edukacja

Szanowni Państwo,

W związku z zapytaniami odnośnie Karty PSZOK, poniżej zamieszczam informację jaką otrzymałem z Wydziału Ochrony Środowiska UGJ, pt. „Wakacyjne rewolucje na PSZOK”.

Od teraz korzystanie z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie jeszcze łatwiejsze. Już w lipcu, każdy mieszkaniec, który opłaca za odpady komunalne w Gminie Jabłonna będzie mógł otrzymać kartę umożliwiającą pozostawienie odpadów w punkcie.

Od 1 lipca karty będą wydawane w Punkcie Obsługi Mieszkańca przy ul. Zegrzyńskiej 1 wejście D oraz w każdą sobotę lipca od godz. 9:00 do 14:00 w PSZOK.

Wprowadzenie kart ma na celu ułatwienie i przyspieszenie korzystania PSZOK, który z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Dodatkowo, poprawi ono szczelność systemu poprzez dokładniejsze weryfikowanie, czy pozostawione odpady rzeczywiście pochodzą od mieszkańców naszej gminy. Warto w tym momencie wspomnieć, że tylko w ubiegłym roku, z PSZOK odebrano XYZ ton odpadów!

Zgodnie z regulaminem, na każdą złożoną w gminie deklarację odpadową, będzie można odebrać 1 kartę PSZOK. W zabudowie wielorodzinnej, karty będą dystrybuowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

Karty PSZOK można odebrać w UGJ, Gospodarka Odpadami, ul. Zegrzyński 1 wejście D:

Poniedziałek: 8:00-18:00

Wtorek – czwartek: 8:00 – 16:00

Piątek: 8:00 – 14:00

W każdą sobotę lipca w godz.: 9:00-14:00 na PSZOK ul. Chotomowska 61 C, Jabłonna

Pokaż woreczku co masz w środeczku – sprawdzamy jak segregujemy.

Od 1 lipca 2020 roku w gminie Jabłonna obowiązuje tylko jedna stawka za odbiór odpadów. Wykluczenie możliwości nieselektywnego zbierania odpadów miało związek z wejściem w życie od 1 września 2020 roku ustawy, nakładającej na wszystkich właścicieli nieruchomości obowiązek selektywnej zbiórki. Mówiąc krótko, od zeszłego roku nie ma możliwości niesegregowania odpadów komunalnych. Po roku, sprawdzamy, jak radzimy sobie z tym wyzwaniem.

Od czerwca br. pracownicy firmy odbierającej odpady, zaglądają do worków z segregacją i sprawdzają, czy znajduje się w nich tylko to, co powinno. W przypadku wykrycia błędów, worki są pozostawiane wraz z kartką informacyjną.

Nauczenie się prawidłowego sposobu segregowania jest niezbędne do ograniczenia ilości tzw. czarnych worków czyli odpadów zmieszanych. Nieselektywnie zebrane śmieci nie mają szans na recykling co oznacza, że będą zanieczyszczać naszą planetę przez najbliższe setki lat. Plastik, który mógłby zostać przetworzony będzie powolnie rozkładał się w glebie przenikając do spożywanych przez nas pokarmów.

Nieselektywnie zebrane odpady to jednak nie tylko kwestia zdrowia i ekologii, ale również finansów – jeden czarny worek kosztuje każdego z nas, dwa razy więcej niż worek dobrze zebranego plastiku. Poszukując więc sposobów na obniżenie cen odpadów musimy zacząć od zajrzenia do swojego kosza na śmieci i sprawdzenia, czy naprawdę nie jesteśmy w stanie lepiej posegregować naszych odpadów.

Wakacje to czas nauki.

Źle posegregowane odpady to problem nas wszystkich – tak, jak korzystamy ze wspólnej planety, tak też korzystamy z jednego systemu gospodarowania odpadami. Jeżeli nie posegregujemy śmieci, wyższy koszt ich wywozu obciąży wszystkich mieszkańców. Dlatego, już od jesieni, wielokrotne wykrycie braku segregacji na jednej nieruchomości będzie się wiązało z nałożeniem na właściciela podwyższonej stawki za wywóz odpadów.

Wakacje będą więc czasem nauki i naprawiania błędów, a jest ich co najmniej kilka. Nagminnym problemem są worki z odpadami BIO zawierającymi trawę z dużą ilością ziemi, piachu czy darni. To ważne, żebyśmy nie płacili za to, co może zostać w naszym ogródku czy przydomowym kompostowniku. Trawę, przed wrzuceniem do brązowego worka, należy dokładnie otrzepać.

Przypomnijmy, że konieczność kontroli sposobu segregacji oraz nakładania podwyższonych stawek na osoby niesegregujące wynikają wprost z ustawy o Utrzymaniu Porządku i Czystości w Gminach. Przestrzeganie tych przepisów to jednak nie tylko obowiązek prawny, ale też dbanie o przyszłość naszych dzieci i wnuków oraz jeden ze sposobów powstrzymania rosnących cen śmieci.

Jak prawidłowo segregować odpady?

Na odwrocie każdego harmonogramu odpadów znajduje się przydatna ściąga z informacjami o zasadach segregowania.

Znajdą ją Państwo również na stronie www.jablonna.pl w zakładce Środowisko.

Natomiast aplikacja Eco Harmonogram oferuje szybką i dokładną wyszukiwarkę odpadów.

Zacznij segregować już dziś i razem zmieniajmy świat !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *