JA SIĘ JUŻ SPISAŁEM – A TY ?

Aktualności Edukacja

Szanowni Państwo,

W związku pytaniami o spis powszechny, poniżej zamieszczam kolejne informacje dotyczące spisu powszechnego. Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021 r. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Spisie jest obowiązkowy. W spisie musi wziąć udział każda osoba przebywająca w Polsce na stałe lub tymczasowo oraz też Polacy mieszkający obecnie za granicą.

I) Są cztery metody przeprowadzenia spisu:

1. SAMOSPIS internetowy (podstawowa forma). Aplikacja spisowa jest dostępna na stronie internetowej. https://spis.gov.pl/

2. Spis telefoniczny. Infolinia spisowa: 22 279 99 99.

3. Bezpośrednio u Rachmistrza spisowego. Zadzwoni lub przyjdzie do nas do domu.

4. Osobiście w Biurze Spisowym Gminy Jabłonna. Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Gminy Jabłonna i zgłosić chęć udziału w spisie. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci internetowej. W razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik Urzędu. „Rezerwacja terminu stanowiska spisowego w Urzędzie Gminy Jabłonna pod numerem telefonu: 792 264 738.

II) Wszystkich domowników może spisać jedna osoba (która pierwsza się zalogowała) mieszkająca w gospodarstwie domowym jako reprezentant rodziny czy osób zamieszkujących wspólnie – wypełnia formularz identyfikacyjny oraz spisuje wszystkich członków rodziny, tworzy relacje między nimi oraz spisuje ankietę mieszkaniową. Po zakończeniu spisywania formularza pojawi się informacja o zapisaniu danych w bazie, będzie to oznaczać zakończenie spisu.

III) Pytania w Spisie Powszechnym dotyczą głównie nw. informacji:

1. Dane osobowe, w tym data, miejsce i kraj urodzenia, obywatelstwo, narodowość.

2. Poprzednie i aktualne miejsce zamieszkania.

3. Ostatnie miejsce zamieszkania za granicą przez co najmniej rok.

4. Stan cywilny i/lub związek niesformalizowany z inną osobą.

5. Najwyższy ukończony poziom wykształcenia.

6. Język jakim zazwyczaj posługujemy się w domu.

7. Wyznanie religijne (kościół lub związek wyznaniowy).

8. Stan niesprawności.

9. Praca, zawód, zatrudnienie, miejsce wykonywanej pracy głównej.

10. Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania, budynki). W tym miejscu trzeba sobie powiedzieć, że nie na wszystkie pytania musimy odpowiadać – wtedy pojawia się opcja wyboru, że nie trzeba udzielać odpowiedzi.

IV) Obowiązek spisowy dotyczy także KAŻDEJ osoby mieszkającej w naszym kraju niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy narodowości – czyli cudzoziemcy MIESZKAJĄCY w Polsce także mają obowiązek spisać się, szczegóły pod linkiem: https://www.jablonna.pl/aktualnosci/1280

Szanowni Państwo, jak zapewnia nas właściwy Minister, wprowadzane podczas spisu dane będą odpowiednio zabezpieczone i widoczne wyłącznie dla upoważnionych pracowników statystyki publicznej. Informacje o konkretnych osobach nie będą nikomu udostępniane. Gwarantuje to tajemnica statystyczna i groźba konsekwencji prawnych. Do publicznej wiadomości zostaną przekazane jedynie wartości zagregowane mówiące na przykład o średniej wielkości gospodarstwa domowego w danej gminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *