CZYSTE POWIETRZE

Aktualności Ważne informacje sołeckie
Szanowni Państwo,
W uzupełnieniu mojej wcześniejszej informacji dotyczącej XXV Sesji Rady Gminy uprzejmie informuję, że na sesji podniosłem kwestie zanieczyszczenia naszego powietrza, w świetle ostatniego epizodu smogowego (18/19.01.2021 r.), w tym:
1) Wymiana pieców tzw. Kopciuchów.
2) Usprawnienie aplikacji „Namierz Kopciucha”.
3) Informowanie mieszkańców w sytuacji wystąpienia zjawiska SMOGU.
1) W kwestii wymiany pieców, to w myśl uchwały antysmogowej dla Mazowsza tzw. „Kopciuchy” będą nielegalne po 1 stycznia 2023 roku. W następnych latach do wymiany będą kotły kolejnych klas zanieczyszczenia. Po 2028 roku będą tylko legalne kotły 5 klasy spełniające normy ekoprojektu.
W rzeczywistości ile mamy kotłów do wymiany w Gminie Jabłonna ma pokazać ubiegłoroczna inwentaryzacja źródeł ciepła.
Szacunkowo do roku 2028 pozostało nam do wymiany blisko dwa tysiące kotłów na paliwa stałe, także ich wymiana w obecnym tempie może zająć nam – według wyliczeń powiatowych -teoretycznie nawet do 45 lat.
W związku z tym podkreśliłem, że powinno się o tym mówić, informować i edukować nas mieszkańców, aby zdążyć na czas. Powiedziałem także, że (moim zdaniem) można byłoby przyśpieszyć wymianę pieców, jeżeli proponowane dofinansowanie przez Gminę Jabłonna połączylibyśmy z dofinansowaniem rządowym w ramach Programu Czyste Powietrze.
— Wójt odpowiedział, że Gmina współpracuje w tej kwestii z „Legionowskim Alarmem Smogowym”, ponadto od początku lutego br. będzie można składać wnioski na dofinansowanie wymiany pieców, a ponadto zaznaczył, że nie można łączyć tych dwóch dofinansowań.
W 2021 roku planuje się przeznaczyć na dofinansowanie wymiany pieców – 500 tys. zł, a jak zabraknie to zostanie ono zwiększone.
— Aczkolwiek stosowna informacja i edukacja w tym temacie wydaje się być bardzo ważna, tym bardziej że (jak mi powiedział Naczelnik Ochrony Środowiska) często mieszkańcy po złożeniu wniosku wycofują się z powodów dla nas często nieznanych.
Pojawiają się też głosy w przestrzeni publicznej, że „dofinansowanie to strata pieniędzy”, bo lepiej poczekać na gaz niż wymieniać teraz piece. Czyli co, rzeczywiście – dofinansowanie jest irracjonalne ?
… o co chodzi i kto tu ma rację … ?
2) W kwestii usprawnienia aplikacji „Namierz Kopciucha” zaproponowałem dodać:
– numer telefonu;
– pole w którym można byłoby wpisać „co zostało zaobserwowane”;
– informację, jak rozpoznać co jest spalane.
Ponadto powiedziałem, że z tego co wiem to są zgłaszane „kopciuchy”, ale nie ma żadnej informacji zwrotnej tj. co się dalej dzieje, czy są wykonywane kontrole i raporty z tychże działań kontrolnych – w kontekście obowiązku 12-godzinnej reakcji na zgłoszenie.
3) W kwestii informowania mieszkańców o sytuacji wystąpienia SMOGU zaproponowałem, aby Gmina (zgodnie z ustawowym obowiązkiem) podawała natychmiast tego rodzaju informacje o zanieczyszczeniu powietrza poprzez przekazywanie krótkich, jasnych i treściwych wiadomości np. poprzez SMS, na stronie www UGJ czy też na Fanpage’a Gminy. Ponadto może warto byłoby zastanowić się nad zorganizowaniem EKO-Patrolu w naszej gminie (?).
Do rozważenia pozostaje umieszczenie tablicy świetlnej np. na budynku UGJ (lub w innym miejscu) z wynikami z czujników i jasną informacją o zanieczyszczeniu powietrza w Gminie, podawanych na bieżąco w danym dniu (24/7).
Jak wiemy, w sytuacji zaistnienia zjawiska SMOGU, to właśnie Gmina jest zobowiązana do podawania bieżących informacji i komunikatów o jakości powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *