15 SIERPNIA – ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Aktualności Edukacja

Z okazji Święta Wojska Polskiego, w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku pragnę złożyć wszystkim żołnierzom w służbie czynnej i w rezerwie, weteranom i pracownikom resortu obrony narodowej oraz ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w realizacji planów zawodowych jak i osobistych.

 

Święto Wojska Polskiego, jest świętem państwowym i jedną z najważniejszych dat i symboli w kalendarzu naszej historii dziejów i wartości.

29 lat temu Sejm ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Powrócono w ten sposób do przedwojennej tradycji obchodów w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”.

Bitwa Warszawska, która rozegrała się w 1920 roku, zdecydowała o ówczesnych losach Polski i Europy. Odpierając ofensywę Armii Czerwonej, Polacy nie tylko obronili swoje terytorium, ale też powstrzymali bolszewicki marsz na zachód Europy.

W czasie Bitwy, która trwała od 13-25 sierpnia 1920 roku, do historii przeszła między innymi walka pod Ossowem (14 sierpnia), w której zginął kapelan ks. Ignacy Skorupka.

 

 

W Polsce historia obchodów Święta Wojska sięga jeszcze Księstwa Warszawskiego, kiedy to w latach 1807-1815 uroczyście obchodzono urodziny Cesarza Napoleona Bonaparte w dniu 15 sierpnia i było to jednocześnie nieformalne święto polskiej armii.

Wcześniej nie było takiej tradycji – a w przeszłości świętowano jedynie zwycięstwa oręża polskiego np. 15 lipca rocznicę bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku czy też 12 września bitwy pod Wiedniem w 1683 roku.

 

Po odzyskaniu niepodległości od 1919 r. przez cztery lata święto Wojska Polskiego odchodzono 6 sierpnia w rocznicę wymarszu Pierwszej Kompani Kadrowej w 1914 r. do walki pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

Następnie od roku 1923 zaczęto obchodzić Święto Żołnierza w dniu 15 sierpnia ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane i było obchodzone corocznie, także w sierpniu 1939 r. w przededniu wybuchu II Wojny Światowej. Obchodzone je także uroczyście w okresie wojny w Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie oraz w oddziałach Armii Krajowej w okupowanym kraju, a także w Wojsku Polskim przez pierwsze dwa lata po zakończeniu wojny do roku 1947.

W następnych latach zaniechano obchodów Święta Wojska 15 sierpnia ze względów ideologicznych, nie chciano bowiem upamiętniać naszego zwycięstwa na Armią Czerwoną w 1920 r.

 

W 1950 r. w miejsce przedwojennego Święta Żołnierza ustanowiono Dzień Wojska Polskiego na 12 października – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki walczącej w 1943 roku w bitwie pod Lenino.

 

Po zmianach ustrojowych w 1989 roku Święto Wojska Polskiego, w latach 1990-1992, odchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę Konstytucji 3-Maja.

W 1992 roku ustawą sejmową z dnia 30 lipca powrócono do przedwojennych obchodów Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.

 

Święto Wojska Polskiego jest jednym z głównych trzech świąt państwowych obok Święta Konstytucji 3 Maja i Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *